Fra os til verden
|
|
Læserbrev i Jyllandsposten. 11.april |
|
Hermed den originale tekst til det læserbrev jeg sendte til JP. Jeg gør opmærksom på at det er skrevet før Trafikudspillet. Derfor er dette ikke nævnt.
Giv os en opgave i klimakampen- vi kan godt!
Det må være frustrerende at være klimaminister! Altid er der nogen der er utilfreds. Det er en svær balancegang mellem økonomi og arbejdspladser på den ene side og tårnhøje forventninger hos de klimabevidste på den anden, og lige meget hvad man gør får man tæsk fra alle sider.
Vi i Klimabevægelsen har bestemt ikke været rundhåndede med ros og anerkendelse- tværtimod.
Vi møder sjældent op med flag og kage og siger tak for de fremskridt der jo vitterligt er sket.
Men forstår du, regeringen og folketinget har tændt et stort håb i os, for vi er så bange og så bekymrede for hvilken fremtid er i vente for vores børn og børnebørn. SÅ da jeg hørte at et stort flertal i folketinget stod bag en klimalov, der skal sikre 70% reduktion af C02, da græd jeg af glæde og lettelse. Jeg kunne næsten ikke tro det var sandt. Sjældent har jeg været så glad for Danmark og det danske folkestyre.
Vi havde jo ingen illusioner om at det ville blive let- vi var klar over at skulle indgås handler og kompromisser på vejen- så naive er vi heller ikke.
Alligevel bliver vi bekymrede når vi ser at tøves med at indføre C02 afgift – der planlægges gasledning til sukkerfabrikken på Lolland, at man ikke er mere ambitiøse mht elbiler.
At alle tiltag skal ske uden at det koster arbejdspladser eller fordyrer tilværelsen for den almindelig dansker. Ja du Dan Jørgensen har sågar udtalt at du håber den grønne omstilling sker så gnidningsfrit så danskerne ikke rigtigt mærker det!
Men det passer jo ikke. Vi kommer til at mærke det – og det kan vi godt klare.
Jeg forstår godt forstå angsten for” gule veste”. Men jeg tror I undervurderer os. Vi kan klare langt mere end I tror- vi kan omstille os når det er nødvendigt og når vi forstår hvorfor. Det har coronakrisen vist med al tydelighed.
95 % af danskerne er bekymret for klimaforandringerne og
Vi er parate til at gå gennem ild og vand for vores børns skyld. Skulle vi så ikke kunne klare at betale lidt mere for benzin eller mælk? Come on!
Men vi skal da vide hvorfor- vi skal forstå at det er selve livet der er på spil. Intet mindre. Og I får brug for civilsamfundets opbakning hvis den grønne omstilling skal lykkes.
Og danskerne vil gerne. Nok er vi et folkefærd der sætter pris på en magelig tilværelse, men vi vil også gerne have en opgave, gøre en forskel og føle at vi har en betydning for hinanden, vore børn og vores land. At vi kan bidrage og se at det vi gør er vigtigt og rigtigt.
Faktisk viser forskning at klimaangst dæmpes hvis man får en mulighed for at gøre noget.
Jeg er selvfølgelig klar over at offerviljen er mindre hvis ens levebrød er truet – og at kan være svært at ændre vaner. Og naturligvis skal der tages hånd om dette.
Men klimakrisen en den største krise menneskeheden har stået overfor. Det nytter ikke noget at sløre hvad det betyder eller bilde os ind at vi kan vælge at fortsætte som vi plejer. Vi må tro på at vi kan- vi kan hvis vi arbejder sammen om det. Så vi vil gerne hjælpe til – giv os en opgave, så tror jeg du klimaminister Dan Jørgensen vil kunne mærke at vi har din ryg.
|
Elena Smith - Aalborg - 11-4-2021 |
|
|
|
|
Set af 570
|
Alle Indlæg |
|
|
Kalender
|
|
Mød Jesper Theilgaard - klima, miljø, natur, biodiversitet - med fokus på Aalborg Kommune | | torsdag 03-03-2033 - 19.30 - 22.00 | Sted:Folkekirkens Hus, Gammeltorv 4 | Velkommen til Jesper Theilgaards højaktuelle og dybt interessante foredrag om klimaet og de konsekvenser klimaændringer medfører.
Jesper er klimaforkæmper og er bl.a. kendt efter mange år hos DR som meteorolog.
Klimaændringerne er ifølge FN’s klimapanel over os og det kan mærkes. Både i den politiske debat, men også i det virkelige liv over hele kloden.
Jesper har fulgt udviklingen nøje og giver os et indblik i, hvad der egentlig sker, når temperaturen stiger. Bliver Danmark oversvømmet? Får vi nogensinde en hvid jul igen? Kan vi forvente flere storme, som den vi så i 1999? Hvad sker der uden for Danmark, når temperaturen stiger?
Kan vi forvente flere naturkatastrofer som følge af klimaændringerne? Og hvad sker der på den politiske front? Samtidig løftes sløret for, hvordan klimaet generelt har udviklet sig, og hvad vi ved om klimaændringer over de sidste tusinder af år.
Så er der debat 👍
Hvad kan vi gøre for at fremme den grønne omstilling, redde klimaet og bevare natur og biodiversitet med hovedvægten på hvad du og vi i fællesskab kan gøre.
Meget vigtigt er også hvad Aalborg Kommune kan og vil gøre.
Derfor har vi bl.a. inviteret 3 politikere til at deltage i paneldebat efter Jespers foredrag.
Jørgen Pyndt er styrmand, når de 3 lokale politikere, 3 grønne foreninger og borgere drøfter hvem der kan gøre hvad.
Deltagere i debatten:
• Alle i salen
• Rådmand for klima og Miljø, Per Clausen, Enhedslisten og fra det Grønne Valgforbund
• Tobias Bøgeskov Eriksen, Socialdemokratiet, medlem af Klima- og Miljøudvalget
• Daniel Borup, Venstre, medlem af og næstformand i Klima- og Miljøudvalget
• Jens Kruhøffer, Klimabevægelsen i Danmark
• Rosanna Børsting, Den Grønne Studenterbevægelse, Aalborg
• Thorkild Kjeldsen, Danmarks Naturfredningsforening, DN, (hovedbestyrelsen) og DNs Samråd i Nordjylland
Denne aften bruger vi på alle vores fælles interesser og gøremål. Den 3. Limfjordsforbindelse er derfor ikke på vores dagsorden denne aften.
💚 Aalborgs Grønne Hjerter er et handlingsfællesskab bestående af Grønne foreninger i Aalborg kommune, der har den mission at inddrage borgerne og udfordre politikerne i forhold til tempo i og omfang af den grønne omstilling.
Vi arbejder for at redde klimaet og bevare natur og biodiversitet. Vi vil styrke vidensformidling, dialog og samarbejde på tværs for at understøtte de stærkest mulige tiltag ift. klima, natur og biodiversitet. Vi vil også have blik for at lokale grønne fællesskaber og øget folkesundhed kan understøttet indsatsen for større bæredygtighed.
Vi vil med kreative arrangementer, video- og podcastproduktion og spontane happenings være med til at synliggøre at vi lokalt, nationalt og globalt kan leve i pagt med klima og natur, hvis- og når det prioriteres tilstrækkeligt højt.
Vil du være sikker på en plads?
Entre 35 kr. kan betales allerede nu - eller når du møder op 👍
MobilePay:
💚Aalborgs Grønne Hjerter: 6482RS
eller på vores konto i Arbejdernes Landsbank (husk at oplyse dit navn):
💚 Reg.: 5380 konto: 0560834
| |  | Arrangør: Aalborgs Grønne Hjerter, oprettet af Ulla Bryanne Afdeling: Aalborg | Læs mere her
|  |
|
Tidligere opslag |
Lad os fejre Jordens Dag | | fredag 22-04-2022 - 15-16.30 | Sted:Musikkens Plads, Aalborg |
Fællesmøde med spisning | | tirsdag 29-03-2022 - 15.00 | Sted:Medborgerhuset mødelokale 1 |
Global klimastrejke | | fredag 25-03-2022 - 12-14 | Sted:Torvet i Års |
Medier i Nordjylland - hvordan bruger vi dem | | mandag 14-02-2022 - 10-12 | Sted:orientering via mail |
fællesmøde | | mandag 31-01-2022 - 10-12 | Sted:Medborgerhuset, lokale 3 |
Musikalsk happening i Aalborg | | fredag 12-11-2021 - 15.30-17.00 | Sted:Gabelstorv |
Klimapåmindelse | | mandag 08-11-2021 - 15-16 | Sted:Udenfor Byrådssalen, Medborgerhuset |
Bedster strikker for klimaet | | fredag 29-10-2021 - 11-13 | Sted:Frøspringvandet, Gravensgade/Bispensgade |
Klimapåmindelse | | mandag 25-10-2021 - 15-16 | Sted:Udenfor Byrådssalen, Medborgerhuset |
Bedster strikker for klimaet | | fredag 15-10-2021 - 11-13 | Sted:Frøspringvandet, Gravensgade/Bispensgade |
Bedster strikker for klimaet | | fredag 01-10-2021 - 11-13 | Sted:Frøspringvandet, Gravensgade/Bispensgade |
Klimapåmindelse | | mandag 27-09-2021 - 15-16 | Sted:Udenfor Byrådssalen, Medborgerhuset |
Bedster strikker for klimaet | | fredag 17-09-2021 - 11-13 | Sted:Frøspringvandet, Gravensgade/Bispensgade |
Fyraftensaktion mod motorvejsbyggerier, | | tirsdag 24-08-2021 - 17-19 | Sted:Fjordparken |
BKa medlemsmøde | | mandag 31-05-2021 - 9.30-12 | Sted:Mormors stue. Nibe havn |
Strik for klimaet | | fredag 28-05-2021 - 15-16.30 | Sted:Gammeltorv, Aalborg |
Strik for klimaet | | fredag 28-05-2021 - 15-16.30 | Sted:Gammeltorv, Aalborg |
Demonstration Stop Egholmsforbindelsen | | lørdag 15-05-2021 - 12.30- 14.00 | Sted:Kildeparken Aalborg |
Strik for klimaet: Bedster sir NEJ til Egholmmotorvej | | torsdag 29-04-2021 - 11-12.30 | Sted:Gammeltorv, Aalborg |
BKa medlemsmøde | | mandag 26-04-2021 - 10-12 | Sted:online |
Strik for klimaet: Bedster sir NEJ til Egholmmotorvej | | fredag 23-04-2021 - 13-15 | Sted:Gammeltorv, Aalborg |
Strik for klimaet: Bedster sir NEJ til Egholmmotorvej | | fredag 16-04-2021 - 11-12.30 | Sted:Gammeltorv, Aalborg |
Strik for klimaet: Bedster sir NEJ til Egholmmotorvej | | fredag 09-04-2021 - 11-12.30 | Sted:Gammeltorv, Aalborg |
BKa møde | | onsdag 24-03-2021 - 15.30-17.30 | Sted:på zoom |
lokalpolitikgruppe | | torsdag 18-03-2021 - 10-11.30 | Sted:på zoom |
Juleaktion | | lørdag 05-12-2020 - 11-13 | Sted:Medborgerhuset, overdækket udeareal |
Juleaktion | | tirsdag 01-12-2020 - 13 - 15 | Sted:Storcentret, City Syd, sydlig indgang |
Debatmøde om strategi | | mandag 16-11-2020 - 16 | Sted:Medborgerhuset Rendsburggade Aalborg |
Klimaoprør- regeringen svigter | | fredag 02-10-2020 - 12-14 | Sted:Toldbodplads. Aalborg |
Folkets Klimamarch | | lørdag 05-09-2020 - 13.15-15.15 | Sted:Utzon Parken |
Møde i BKA Aalborg | | tirsdag 01-09-2020 - 13-16 | Sted:Medborgerhuset, Mødelokale 1 |
Stop ny udvinding af olie og gas i Nordsøen | | fredag 26-06-2020 - 11-13 | Sted:Nytorv, Aalborg |
Stop ny udvinding af olie og gas i Nordsøen | | fredag 19-06-2020 - 11-13 | Sted:Algade v. Salling, Aalborg |
Udflugt til Egholm. BKa genstart | | tirsdag 16-06-2020 - 11.45- ? | Sted:Egholmfærgen |
Stop ny udvinding af olie og gas i Nordsøen | | fredag 12-06-2020 - 11-13 | Sted:Nytorv, Aalborg |
Papirbryllup Sko-demonstration | | fredag 05-06-2020 - 12-19 | Sted:Gammeltorv. Aalborg |
Folkets Klimamarch | | fredag 05-06-2020 - 15.15 | Sted:Utzon Parken |
Møde i læsegruppen | | onsdag 14-08-2019 - 13 - ca. 15 | Sted:Huset, lilla lokale |
|
|