Den 3.juli fejrede Aarhus dansk overtagelsen af EU-formandskabet med kongefamilien, EU’s top og Zelenskyj.
BKA var synlig ved alle de officielle arrangementer (5 steder) fra kl. 9 til 18.
Et kolossalt politiopbud og masser af biler med tonede ruder passerede forbi. Tættere på kom vi aldrig. Politiet hjalp os endda med at stå steder hvor folkene bag de mørke ruder forventedes at kunne se os.
Strategien var at være tilstede overalt, men i grupper på kun 5-7.
Se et lille billedalbum HER.
Samtidig holdtes byfest i Rådhusparken med store musiknavne, diskussioner, bespisning osv. (Det sprang vi over.)
I stedet fik de 6.000 korsangere fra 35 lande en påmindelse om hvor vigtigt klimaet er. De deltog i European Choir Games, der netop den eftermiddag gik parade gennem byen, hvor vi så bemandede 5 positioner på ruten.
Slidsomt, men ikke svært at holde humøret oppe med de mange positive tegn fra publikum – ja, EU-borgerne er klar til klimapolitik, men er politikerne også?